Warsztaty mikrograntów

Zapraszamy na weekendowe spotkania edukacyjne Mikrograntów!

Na dwóch spotkaniach warsztatowych, przeniesionych z czerwca na wrzesień, zajmiemy się zagadnieniem „placemakingu” w kontekście przyjaznych dla mieszkańców i mieszkanek ulic w mieście. Poznamy tajniki projektowania „szczęśliwego” miasta i odkryjemy, co wpływa na atrakcyjność miejsc publicznych.
Wspólnie wyruszymy też na badawczy spacer ulicą Stefana Żeromskiego!

Na warsztaty składa się 8 godzin zegarowych teorii i praktyki. Zajęcia poprowadzi Natalia Bańdo i Katarzyna Kobierska.

HARMONOGRAM

21 września | 11:00-15:00 | warsztaty w Barbara (ul. Świdnicka 8b)
22 września | 11:00-15:00 | spacer badawczy (start na skrzyżowaniu ul. Jedności Narodowej z ul. Żeromskiego, k. Poczty Polskiej) i warsztaty oraz podsumowanie w Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39)

Warsztaty prowadzone są w języku polskim, a udział w nich jest darmowy, po dokonaniu wcześniejszej rejestracji najpóźniej do 18 września, na adres e-mail: mikrogranty@strefakultury.pl, w temacie wpisując „Warsztaty Mikrograntów”. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Rejestracja na warsztat oznacza jednoczesną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, do której link można znaleźć tutaj – www.tinyurl.com/warsztaty-placemaking-zgoda

Tworzenie atrakcyjnych przestrzeni publicznych jest niekończącym się procesem wymagającym kreatywności i otwartości na zmiany, ciągłego doskonalenia oraz podnoszenia poziomu jakości życia. Stworzenie zrównoważonego i „szczęśliwego miasta” to długi i skomplikowany proces, który powinniśmy rozpocząć małymi krokami…

Na warsztatach poznamy tajniki projektowania miast, w myśl placemakingowej zasady, że to lokalna społeczność jest najlepszym ekspertem i stanowi fundament w kreowaniu elementów tkanki miejskiej. Wspólnie będziemy odkrywać rodzaje zależności przestrzennych, które wpływają na atrakcyjność i jakość miejsc, w których na co dzień funkcjonujemy. Zastanowimy się też, jak powinna wyglądać ulica, na której żyje się bezpiecznie i społecznie. Zgodnie z ideą „tymczasowej urbanistyki” poszukamy niskobudżetowych opcji gospodarowania, które zwróciłyby utraconą przestrzeń publiczną pieszym: punktem wyjścia staną się dla nas „parklety” i ich możliwości w kreowaniu małych, lokalnych punktów spotkań i odpoczynku w miejscach zdominowanych przez samochody. Pod lupę weźmiemy także ulicę Stefana Żeromskiego na wrocławskim osiedlu Ołbin. Literacki patron pomoże nam nadać jej wyjątkowy charakter i ciągnącą się przestrzenną opowieść.

PROWADZĄCE

Natalia Bańdo – rodowita wrocławianka, absolwentka architektury krajobrazu oraz gospodarki przestrzennej, współzałożycielka Grupadoprzodu oraz członkini Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Jej misją jest projektowanie szczęśliwych miast przy współpracy z mieszkańcami. Intryguje ją duch miejsca i przestrzenie tętniące życiem. Swoje zainteresowania rozwija działając przy tworzących się parkach wspólnotowych: Park Mamuta i wrocławski Park Tysiąclecia. Autorka trzech projektów w ramach Mikrograntów: „Osiedlowe Laboratorium Przyrody”, „Parkowa Akademia” i „W 1000 sekund do lasu”. W wolnych chwilach włóczy się po świecie poszukując inspiracji do działania. Dolnośląską naturę odkrywa podczas mikrowypraw.

Katarzyna Kobierska – mieszkanka Wrocławia, absolwentka Architektury Krajobrazu. Współzałożycielka pracowni projektowej Grupadoprzodu, której misją jest projektowanie przyjaznej przestrzeni między budynkami. Uczestniczy i inicjuje działania aktywizujące w mieście. Jest autorką mikrograntowych projektów „Parkowa Akademia” i „W 1000 sekund do lasu” rozgrywających się wokół wrocławskiego Parku Tysiąclecia. Związana z tworzącym się wspólnotowym Parkiem Mamuta, a także matka wizerunku prehistorycznego zwierza. Pomimo nieskrywanej fascynacji miastem, w wolnych chwilach małymi krokami przemierza świat i zatrzymuje w kadrze bezgraniczne, pełne dzikości krajobrazy.

Warsztaty Mikrograntów | Placemaking – tworzymy przyjazną ulicę

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *