Szukamy aktywnych seniorów! Pomożemy im rozwinąć skrzydła! Podpowiemy, jak skutecznie działać na rzecz otoczenia i wykorzystać swój potencjał. Dzięki szkoleniom zyskają wiedzę i nowe umiejętności.

Zapraszamy do udziału w projekcie Dojrzała partycypacja – warsztaty i mentoring dla seniorów, który właśnie rozpoczynamy, a zakończymy w grudniu 2020 roku. Dołączyć do niego można w dowolnym momencie, choć najwięcej zyska ten, kto będzie z nami od początku.

Ideą naszego projektu jest włączenie wrocławskich seniorek i seniorów w mechanizmy partycypacyjne dostępne dla mieszkańców miasta, w tym przede wszystkim w program Mikrograntów, ale także głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego czy udział w konsultacjach społecznych realizowanych pod hasłem “Wrocław rozmawia”. Z naszych obserwacji wynika, że we wszystkich tych programach udział osób w wieku 60+ jest stosunkowo niewielki, a przecież są coraz liczniejszą grupą społeczną i ich głos powinien być słyszalny, a potencjał wykorzystywany.

Do projektu zapraszamy seniorów już aktywnych, działających w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora, przy Radach Osiedli i Centrach Aktywności Lokalnej, ale także tych, którzy dotychczas podążali własną ścieżką. Zwracamy się również do osób, które chętnie korzystają z dostępnej w naszym mieście bogatej oferty edukacyjnej i kulturalnej z myślą, że mogą być przecież także jej współtwórcami i współorganizatorami.

Chcemy skierować potencjał osób będących już na emeryturze na realną aktywność społeczną. Chcemy, aby zabierali głos w procesach konsultacyjnych – zwłaszcza że wiele z nich dotyczy jakości przestrzeni publicznej, czyli kwestii kluczowej dla seniora; aby głosowali na projekty w ramach WBO – które od poprzedniej edycji odbywa się przede wszystkim przez internet; chcemy wreszcie, aby realizowali własne pomysły na działania w ramach wrocławskich Mikrograntów, które są przystępnym i cieszącym się dużą popularnością wśród mieszkańców programem, a mimo to udział seniorów w nim jest znikomy.

W ramach projektu z jednej strony będziemy pracować z seniorami, dostarczając im niezbędnej wiedzy, kompetencji i motywacji do włączania się w miejską partycypację, z drugiej strony – zaplanowaliśmy działania skierowane do organizatorów powyższych programów, tak aby były one lepiej dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych. Ważnym efektem projektu będzie wypracowanie dla nich rekomendacji pod kątem angażowania osób starszych w te procesy.

Co ten projekt da uczestnikom? Jakie odniosą korzyści:

  • dowiedzą się, jakie działania podejmować, by ich głos był słyszany, a propozycje brane pod uwagę. Ponadto staną się naszymi ekspertami – dzięki temu będziemy mogli ulepszać istniejące narzędzia współdecydowania o mieście i budować miasto przyjazne dla seniorów,
  • nauczą się, jak przekuć pomysł w działanie; jak o tym opowiadać i promować projekt,
  • będą na bieżąco z wrocławskim kalendarzem wydarzeń skierowanych do mieszkańców, nie umkną im już żadne ciekawe warsztaty ani spotkania konsultacyjne w sprawach osiedlowych oraz dotyczących całego miasta,
  • wyposażymy ich w umiejętności, dzięki którym będą gotowi do aktywnego uczestnictwa we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim i Mikrograntach, nauczą się wypełniać formularze konsultacyjne, pisać wnioski i realizować własne projekty,
  • poznają nowinki techniczne i proste narzędzia, dzięki którym będą pewniej poruszać się po internecie oraz korzystać z jego zalet (dowiedzą się między innymi, jak brać udział w wideokonferencjach, grupach dyskusyjnych i wykładach online).

Nasz projekt kierujemy do chętnych osób z całego miasta, planujemy go realizować online oraz w formie tradycyjnej. Do końca roku zorganizujemy 20 spotkań, szkoleń i warsztatów (m.in. cyfrowe, fotograficzne czy dotyczące kreatywnego pisania), które zostaną przeprowadzone przez specjalistów w danym temacie. Każdy z uczestników projektu będzie miał również kontakt z mentorem, dzięki któremu udział w projekcie obędzie się bez trudności i stanie się cennym doświadczeniem.

Już teraz cieszymy się na możliwość ugoszczenia Was w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol, Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. S. Wyszyńskiego 75a (róg Bolesława Prusa), a także w innych miejscach przyjaznych seniorom.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Żółty Parasol i współfinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Zaprosiliśmy do niego różnorodne grono partnerów lokalnych, Strefę Kultury Wrocław, przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia, wrocławskie organizacje pozarządowe, Kluby Seniora, Centra Aktywności Lokalnej i Uniwersytet Trzeciego Wieku. W realizację poszczególnych działań włączymy liderki i liderów projektów WBO oraz programu Mikrogranty.

Z pierwszymi spotkaniami ruszamy już w lipcu. Osoby chętne do udziału w projekcie prosimy o wysłanie zgłoszenia na maila: senior@zoltyparasol.org, nabór ciągły. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 530 239 756.

Program wszystkich szkoleń i warsztatów będziemy na bieżąco aktualizować w zakładce Aktualności.

Każdemu chętnemu oferujemy pomoc w zakresie uczestnictwa w spotkaniach online. Spotkania online poświęcone tematom partycypacji i bezpieczeństwa w sieci będą tłumaczone na język migowy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Efekt warsztatu twórczego pisania prowadzonego przez Justynę Rudnicką w ramach projektu „Dojrzała Partycypacja”.

Jak smakuje lato? Jaki ma zapach? Jakie dźwięki kojarzą się z tą porą roku? Przed Wami różnorodne opisy lata, które powstały podczas warsztatów twórczego pisania z seniorami w ramach programu „Dojrzała partycypacja”. Wiele je różni, ale łączy jedno – ujęcie letniej atmosfery z perspektywy wszystkich pięciu zmysłów. Poczytajcie i poczujcie.

Lato to moje pierwsze kolonie. Upał, szum drzew za oknem domu wczasowego w Karpaczu, oranżada w szklanej butelce i lody na patyku kupione w przydrożnym kiosku. A później wspinaczka krętą ścieżką wśród świerków pachnących żywicą, zgrzyt kamyków pod butami, przyspieszony oddech.
I wreszcie szczyt – niestety we mgle, która przyszła niespodzianie i przysłoniła miasto w dole. Coś pięknego mi umknęło?
– Krystyna Ziętak

 

Moje lato ma smak morwy, morwa odmierza mi czas.
O, dojrzała! – wtedy widzę … upłynął rok. To mój Nowy Rok.
Później – niekoszone trawniki i bukiety z chwastów, które znoszę do domu, chłonę.
Smak czarnej porzeczki, jej zapach oksyterracyny – skąd tak? Nie wiem, tak od zawsze.
Lato… Dotyk cienkiego materiału i latynoska muzyka – mocno, głośno, tak do syta!
Widok tłustych, młodych brzuchów i stara kobieta, co wysiaduje.
Pełnia.
Lato, lata. Lato lata.
– Anna Wiśniewska

 

Lato to moja najulubieńsza pora roku. Lubię ciepło i ogrom barw. Cieszą mnie szczygły pląsające na śliwie i łopot skrzydeł bażantów z pobliskiej łąki. Jest głośno. „Złośliwa” sójka prawie codziennie budzi mnie około czwartej nad ranem, a świergot ptaków – szczególnie dominujący do połowy czerwca – rozbrzmiewa w moim ogrodzie. Odwiedzają mnie lisy i sarny. Czasami podchodzą bardzo blisko i objadają ligustry lub borówkę amerykańską. Pachnie lawenda, która osiąga prawie pół metra wysokości, i przyciągająca motyle budleja. Siedzę na tarasie, a lekki wietrzyk przynosi piękny, słodkawy zapach. Lato. Za każdym razem cieszę się, że nadeszło, chociaż zaraz przychodzi refleksja, że to kolejny rok… Ale cóż – C’est la vie.
– Paweł J. Kurzynski

 

Kocham lato na południu Francji. Lazurowe niebo i radosne słońce.
Uwielbiam, jak słońce maluje na brąz moją skórę, a moje myśli uwalnia od wszelkich trosk.
Kwitnąca lawenda roznosi przyjemny zapach, a na drzewach rozrabiają hałaśliwe cykady.
Smak słodkokwaśnych owoców cytrusowych zrywanych prosto z krzewu pozostaje do następnego lata. Zamykam oczy i czekam!
– Krystyna Stryjska