Na rogu Wyszyńskiego i Prusa od zawsze działała Miejska Biblioteka Publiczna, której nieoceniony zespół pod kierownictwem Mirosławy Gorczyńskiej w 2016 roku z powodu reorganizacji przeniósł się do Hali Grafit przy ul. Namysłowskiej. Pomyśleliśmy wtedy, że możemy ze smutkiem pożegnać bibliotekę, albo jak lubimy wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić sobie nową. I tak powstała Biblioteka Sąsiedzka, której księgozbiór składa się w całości z książek podarowanych przez mieszkańców. Ale uwaga! To nie znaczy że na naszych półkach znajdziecie stare i niechciane nigdzie indziej książki. W darze przyjmujemy wyłącznie nowości i tak zwane „poczytne pozycje”, najchętniej wydane po roku 2000. Zespół biblioteki bardzo dba o jakość księgozbioru, starannie go kataloguje i umieszcza na półkach. Jednocześnie chcemy zachować swobodny i przyjazny charakter biblioteki, dlatego można się w niej samemu obsłużyć (instrukcja jest dostępna na miejscu), założyć sobie kartę i wypożyczyć dowolną ilość książek. Mamy do naszych czytelników zaufanie, którego nigdy nie zawiedli dlatego biblioteka jest prawdziwie wspólna i wspaniale się rozwija.

Ania Jurkowska, która w raz z wolontariuszami zawiaduje biblioteką, dba również o czytelnię czasopism – na bieżąco kupujemy do naszego kącika czytelniczego gazety które można na parasolowej kanapie poczytać. Po ukazaniu się nowego numeru jakiegoś periodyku oddajemy gazety do kącika „weź mnie do domu” i tak, mamy nadzieję, trafiają do rąk następnych czytelników.

W Bibliotece działa Sąsiedzki Klub Książki (więcej informacji w zakładce aktualności, lub pod numerem telefonu Centrum), można też zamówić książkę do domu (szczególnie jeśli macie w swoim otoczeniu osoby starsze, które mają problem z wychodzeniem z domu) i korzystać z oferty wydarzeń specjalnych. Jeśli kochacie książki i chcecie wraz z nami tworzyć ołbińską bibliotekę – zapraszamy do współpracy. Poszukujemy osób, które chciałyby w bibliotece dyżurować, czekamy na książki i proponujemy przestrzeń do tworzenia ciekawych wydarzeń promujących czytelnictwo.

Biblioteka Sąsiedzka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-19.00. W poniedziałki od godziny 16.00-19.00 dyżur pełnią wolontariuszki-bibliotekarki, które doradzają w wyborze książek oraz przyjmują nowe książki do księgozbioru.