Ołbin – moje podwórko” to cykl warsztatów, prowadzonych w szkołach podstawowych,  skierowanych do najmłodszych mieszkańców Ołbina. Chcemy przybliżyć dzieciom miejsce, w którym mieszkają, zainteresować ich historią osiedla a równocześnie dowiedzieć się o miejscach, które są dla nich ważne.

Chcielibyśmy tworzyć lokalną społeczność zaczynając od najmłodszych, pokazać dzieciom czym jest”mała ojczyzna”i co ją tworzy. Chcemy pokazać Ołbin jako miejsce, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki. Czy to będzie domek na jesionie, czy szałas, który wybudują z kolegami na podwórku, a może skrytka w której schowają kapsułę czasu, albo budynek przypominający słynną szkołę czarodziejów:) To już zależy od nich!

Chcemy też pokazać,że jako najmłodsi też mogą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie,że mogą sami lub z pomocą rodziców i nauczycieli zadbać o to, żeby na Ołbinie mieszkało się kolorowo i wesoło:)

Warsztaty prowadzimy w dwóch szkołach na terenie Ołbina -Szkole Podstawowej nr107 i Szkole Podstawowej nr 84, w klasach 1-3.

W ramach warsztatów w każdej klasie odbywają się dwa spotkania. Na pierwszym z nich, dzieci  zapoznają się z pojęciem dzielnicy i osiedla. Określają po co potrzebujemy mapy – poznają różne jej formy. Dowiadują się z jakich dzielnic i osiedli składa się Wrocław. Mogą odnaleźć swoją ulicę na wielkoformatowej mapie Ołbina.   Po krótkim wstępie, to dzieci tworzą własną mapę osiedla, rysując jedno miejsce, które są dla nich ważne, w których spędzają czas z rodziną, bawią się czy spotykają się z kolegami. Gotowe rysunki wspólnie umieszczamy na mapie, określamy ich położenie oraz omawiamy mapę, która powstała.

My opowiadamy im o historii Ołbina, pokazujemy najważniejsze obiekty architektury. Te ostanie dzieci poznają w formie grafik, które mogą pokolorować.

Na drugim spotkaniu, w tej samej klasie, zapraszamy dzieci na spacer po Ołbinie i pokazujemy miejsca, które wcześniej omówiliśmy.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy także specjalnego gościa – eksperta. Jest to osoba, która może podzielić się wiedzą na temat Ołbina i zna ciekawostki, które zainteresują dzieci.

Na spotkaniach byli już: Pan z Rady Osiedla i Pani Architekt, która opowiadała dzieciom o tajemniczym budynku Wydziału Architektury. Zapraszamy Was do współpracy i zgłoszenia się do nas, jeśli macie ochotę. Może to być każda osoba, która chciałaby podzielić się swoją wiedzą o Ołbinie z najmłodszymi jej mieszkańcami. Zapraszamy do kontaktu z nami również osoby, które działają na terenie Ołbina, i chciałyby opowiedzieć dzieciom co robią i na czym polega ich praca na rzecz osiedla.

Zakończeniem projektu jest stworzenie przez każdą uczestniczącą w nim klasę dziecięcej mapy Ołbina.  Finałem warsztatów będzie wystawa na którą zaprosimy wszystkie szkoły, które brały udział w spotkaniach oraz mieszkańców.

Zobaczymy ile ciekawych miejsc kryje Ołbin.

Najbliższe spotkania:

Najbliższe spotkania:

środę 25.09 o godz. 9.00 odbędą się warsztaty w Szkole Podstawowej numer 107-ulica  Prusa 64

czwartek 26.09 o godzinie 9.00 osiedlowy spacer dla najmłodszych mieszkańców ze szkoły nr. 107.

środa 02.10 godz. 9.00 odbędą się warsztaty w Szkole Podstawowej numer 107-ulica  Prusa 64

czwartek 03.10 godz. 8.55 odbędzie się osiedlowy spacer dla najmłodszych mieszkańców ze szkoły nr. 107.

wtorek 15.10 o godz. 9.00 odbędą się warsztaty w Szkole Podstawowej 84-ulica Górnickiego 20

środa 16.10 o godzinie 9.00 osiedlowy spacer dla najmłodszych mieszkańców ze szkoły nr.  84-ulica Górnickiego 20

Jeśli chcielibyście dołączyć do spaceru piszcie a.wysoczanska@zoltyparasol.org. 

Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko