Ołbin – moje podwórko” to cykl warsztatów, prowadzonych w szkołach podstawowych,  skierowanych do najmłodszych mieszkańców Ołbina. Chcemy przybliżyć dzieciom miejsce, w którym mieszkają, zainteresować ich historią osiedla a równocześnie dowiedzieć się o miejscach, które są dla nich ważne.

Chcielibyśmy tworzyć lokalną społeczność zaczynając od najmłodszych, pokazać dzieciom czym jest”mała ojczyzna”i co ją tworzy. Chcemy pokazać Ołbin jako miejsce, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki. Czy to będzie domek na jesionie, czy szałas, który wybudują z kolegami na podwórku, a może skrytka w której schowają kapsułę czasu, albo budynek przypominający słynną szkołę czarodziejów:) To już zależy od nich!

Chcemy też pokazać,że jako najmłodsi też mogą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie,że mogą sami lub z pomocą rodziców i nauczycieli zadbać o to, żeby na Ołbinie mieszkało się kolorowo i wesoło:)

Warsztaty prowadzimy w dwóch szkołach na terenie Ołbina -Szkole Podstawowej nr107 i Szkole Podstawowej nr 84, w klasach 1-3.

W ramach warsztatów w każdej klasie odbywają się dwa spotkania. Na pierwszym z nich, dzieci  zapoznają się z pojęciem dzielnicy i osiedla. Określają po co potrzebujemy mapy – poznają różne jej formy. Dowiadują się z jakich dzielnic i osiedli składa się Wrocław. Mogą odnaleźć swoją ulicę na wielkoformatowej mapie Ołbina.   Po krótkim wstępie, to dzieci tworzą własną mapę osiedla, rysując jedno miejsce, które są dla nich ważne, w których spędzają czas z rodziną, bawią się czy spotykają się z kolegami. Gotowe rysunki wspólnie umieszczamy na mapie, określamy ich położenie oraz omawiamy mapę, która powstała.

My opowiadamy im o historii Ołbina, pokazujemy najważniejsze obiekty architektury. Te ostanie dzieci poznają w formie grafik, które mogą pokolorować.

Na drugim spotkaniu, w tej samej klasie, zapraszamy dzieci na spacer po Ołbinie i pokazujemy miejsca, które wcześniej omówiliśmy.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy także specjalnego gościa – eksperta. Jest to osoba, która może podzielić się wiedzą na temat Ołbina i zna ciekawostki, które zainteresują dzieci.

Na spotkaniach byli już: Pan z Rady Osiedla i Pani Architekt, która opowiadała dzieciom o tajemniczym budynku Wydziału Architektury. Zapraszamy Was do współpracy i zgłoszenia się do nas, jeśli macie ochotę. Może to być każda osoba, która chciałaby podzielić się swoją wiedzą o Ołbinie z najmłodszymi jej mieszkańcami. Zapraszamy do kontaktu z nami również osoby, które działają na terenie Ołbina, i chciałyby opowiedzieć dzieciom co robią i na czym polega ich praca na rzecz osiedla.

Zakończeniem projektu jest stworzenie przez każdą uczestniczącą w nim klasę dziecięcej mapy Ołbina.  Finałem warsztatów będzie wystawa na którą zaprosimy wszystkie szkoły, które brały udział w spotkaniach oraz mieszkańców.

Zobaczymy ile ciekawych miejsc kryje Ołbin.

Harmonogram spotkań we  2020 r.

Klasa 1/ SP nr 1
09.03 Warsztat Edukacyjny w szkole Ołbin Moje Podwórko, kl 1/ SP nr 1
10.03 Spacer EdukacyjnyOłbin Moje Podwórko, kl 1/ SP nr 1
17.09 Rewizyta podsumowująca wartsztaty edukacyjne i spacer Ołbin Moje Podwórkowizyta kl 1/ SP nr
Klasa 1/ SP nr 1
09.03 Warsztat Edukacyjny w szkole Ołbin Moje Podwórko,kl. 1/ SP nr 1
10.Spacer EdukacyjnyOłbin Moje Podwórko, kl 1/ SP nr 1
17.09 Rewizyta podsumowująca wartsztaty edukacyjne i spacer Ołbin Moje Podwórkowizyta, kl 1/ SP nr
Klasa 2/ SP nr 107
17.09 Warsztat Edukacyjny w szkole Ołbin Moje Podwórko, kl 2/ SP nr 107
18.09 Spacer Edukacyjny Ołbin Moje Podwórko, kl 2 / SP nr 107
29.09 Rewizyta podsumowująca warsztaty edukacyjne i spacer Ołbin Moje Podwórko, kl 2/ SP nr 107
Klasa 2/ SP nr 1
22.09 Warsztat Edukacyjny w szkole Ołbin Moje Podwórko, kl 2/ SP nr 1
24.09 Spacer Edukacyjny Ołbin Moje Podwórko, kl 2 / SP nr 1
28.09 Rewizyta podsumowująca warsztaty edukacyjne i spacer Ołbin Moje Podwórko, kl 2 SP nr 1
Klasa 2/ SP nr 1
22.09 Warsztat Edukacyjny w szkole Ołbin Moje Podwórko, kl 2/ SP nr 1
24.09 Spacer Edukacyjny Ołbin Moje Podwórko, kl 2 / SP nr 1
28.09 Rewizyta podsumowująca warsztaty edukacyjne i spacer Ołbin Moje Podwórko, kl 2 SP nr 1

Jeśli chcielibyście dołączyć do spaceru piszcie a.wysoczanska@zoltyparasol.org

Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko Ołbin, moje podwórko