Bohaterowie Ołbina

 

„Bohaterowie Ołbina” to projekt mający na celu przybliżenie historii wrocławskiego osiedla Ołbin oraz postaci z nim związanych w formie teatralnego słuchowiska oraz dostępnych dla wszystkich publikacji online. Motywem spajającym poszczególne akcje będą tak zwani „bohaterowie Ołbina”, czyli osoby historyczne lub żyjące współcześnie, które były lub są związane z tym osiedlem Wrocławia poprzez miejsce zamieszkania, pracę czy też działania, które przyczyniły się do upowszechnienia tradycji demokratycznych, wolnościowych i solidarnościowych.

Pierwsza część projektu będzie składała się z historycznej kwerendy w archiwach i bibliotekach oraz wizji lokalnej przeprowadzonej przez osoby bezpośrednio zaangażowane w działanie przy wsparciu grupy wolontariuszy – uczniów szkół podstawowych oraz pasjonatów lokalnej historii.

Następnie jeden z historyków, prowadzący grupę wolontariuszy, podsumuje wyniki kwerendy oraz wizji lokalnej, na bazie których stworzy publikację online dostępną na zasadzie wolnej licencji. Zdobyte informacje staną się również podstawą do przygotowania przez reżyserkę teatralnego słuchowiska, współtworzonego przez lokalnych aktorów-amatorów, w tym uczniów, które odbędzie się na terenie osiedla. Będzie to wydarzenie wieńczące projekt, które ukaże historię małej ojczyzny, jaką dla wielu mieszkańców jest Ołbin.


Poniżej link do pobrania Broszury historycznej Bohaterowie Ołbina. Historie z innego Świata:

Bohaterowie Ołbina


Poniżej link do odsłuchania słuchowiska:

 

Słuchowisko – Bohaterowie Ołbina w akcji

reżyseria: Agnieszka Bresler

scenariusz: Iwona Konecka

teksty, wywiady: Łukasz Migniewicz

nagrania: Mateusz Stuczyński

montaż: Karol Skrzypiec

 

Słuchowisko – wywiad Dariusz Cichy

Słuchowisko – wywiad Barbara Zolich

Słuchowisko –  wywiad Genowefa Aleksander

Słuchowisko – wywiad Ernest Niemczyk

 

 

Projekt sfinansowany ze środków programu Patriotyzm Jutra.