Złoty kiosk

Druga odsłona ZŁOTEGO KIOSKU to prezentacja projektu “Wiadomości z miasta” Barbary Gryki. Wrześniowe działania performatywne artystki podsumuje ekspozycja w ZŁOTYM KIOSKU, która będzie prezentowana od 13 września.

Barbara Gryka czyni ze ZŁOTEGO KIOSKU centrum miasta. Przez kilka dni będzie z niego wyruszać, by wędrować po Wrocławiu i rozmawiać z mieszkankami i mieszkańcami sąsiednich kamienic, ołbińskich podwórek, ale też innych dzielnic. Akcję wyznaczać będą koncentryczne ścieżki od ZŁOTEGO KIOSKU do różnych lokalizacji na terenie całego miasta. Codzienne wyjścia z KIOSKU mają na celu spotkania z przypadkowymi osobami, od których artystka zbierać będzie mniej lub bardziej realne historie. Notatki z rozmów, a także zdjęcia i zebrane podczas wypraw obiekty – utrwalające ulotne i indywidualne spotkania – zostaną wystawione w kioskowej witrynie.

Barbara Gryka – urodzona w 1992 roku w Puławach, mieszka i pracuje w Lublinie i Warszawie. Edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. W 2015 roku obroniła dyplom w Mirosław Bałka Pracownia Działań Przestrzennych na Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, na wydziale Sztuki Nowych Mediów.

W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Poszukuje kwestii niewyrażalnych słowami, aby łączyć je w praktykę dialogu. Interesuje ją tożsamość i wizerunek człowieka, jego uwikłanie i zależności w sferze społeczno-politycznej. Stara się przenieść historię odczuwaną indywidualnie, jak i przeżycia towarzyszące zbiorowości. Bardzo ważne jest dla niej działanie z widzem.

Wspólnie z Agata Rucińska tworzy duet performatywny „Miłe słowa”. Uczestniczyła w licznych wystawach, rezydencjach i projektach w Polsce (m.in. w Galeria Labirynt, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia) oraz na świecie – Tajlandia, Izrael, Hiszpania, Włochy. Laureatka nagrody głównej Artystyczna Podróż Hestii, dzięki której w listopadzie wyjedzie rezydencję do Nowego Jorku.

ZŁOTY KIOSK / odsłona II – Barbara Gryka “Wiadomości z miasta”

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *