Click to listen highlighted text!
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Godzina dla Ołbina #3: Maciej Czarnecki

11 sierpnia 2020, godz. 12:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie online z cyklu „Godzina dla Ołbina”. Tym razem naszym gościem będzie Maciej Czarnecki – fotograf, urbanista i projektant. Wszystkim sprawnie poruszającym się w sieci znany z instagrama jako „@maciejdusiciel”. Od niedawna poszerzył zakres opisywania architektury modernistycznej o bloga facebookowego Architektura, która nie przeprasza.

Dla nas przygotował wirtualny spacer po Ołbinie „Kiedy forma podąża za funkcją”, z którego dowiecie się chyba wszystkiego o architekturze XX wieku najbardziej ludnego wrocławskiego osiedla.

Na początku dwudziestego wieku szybki rozwój przemysłu oraz
gwałtownie rosnące potrzeby mieszkaniowe wymusiły zmiany w sposobie myślenia o mieście i architekturze. Zmiany fundamentalne i bardziej radykalne niż kolejna zmiana trendów w wyglądzie ornamentu. Rozwijająca się od drugiej dekady rewolucja modernistyczna całkowicie odmieniła sposób projektowania budynków oraz całych układów urbanistycznych, ewoluując od uproszczonych kamienic, przez kameralne dzielnice-ogrody,
monumentalne założenia socrealistyczne, aż po skrajnie utylitarne
maszyny do mieszkania.

Ołbin jako dzielnica mocno rozwijająca się od połowy XIX wieku był świadkiem wszystkich tych zmian, włącznie ze schyłkiem późnego modernizmu i odreagowaniem jego uniformizacji poprzez szalone i kontrowersyjne formy postmodernistyczne. Zapraszamy na spacer po architekturze XX-wiecznej wrocławskiego Ołbina.

Godzina dla Ołbina #3: Maciej Czarnecki

Szczegóły

Data:
11 sierpnia 2020
Czas:
12:00
Wydarzenie Category:

Organizator

Stowarzyszenie Żółty Parasol
Telefon:
530 239 756
Email:
biuro@zoltyparasol.org
Strona internetowa:
www.zoltyparasol.org

Miejsce

wydarzenie online
Wielkość czcionki
Kontrast
Kliknij, aby odsłuchać zaznaczony tekst.