Przedstawiamy materiały będące efektem działań w projekcie:
- „ABC seniora aktywnego społecznie” – broszura skierowana do osób dojrzałych, które chciałyby brać aktywniejszy udział w życiu naszego miasta.
- „Okiem seniora – wskazówki dla organizatorów projektów” – instrukcja skierowana do organizatorów, realizatorów i operatorów projektów kierowanych do starszych odbiorców.
Oba opracowania powstały dzięki spotkaniom, rozmowom, a później także wywiadom grupowym prowadzonym z wrocławskimi seniorami i seniorkami.
Namaluj Psie Pole
Kto by pomyślał, że w 2020 roku warsztaty z malarstwa i rysunku będą się odbywały online? Tak się jednak zdarzyło, gdy okazało się, że z powodu obostrzeń jeden ze zwycięskich projektów z programu Mikrogranty, pt. „Namaluj Psie Pole – warsztaty dla seniorów”, nie będzie mógł się odbyć w formie stacjonarnych spotkań. Jego pomysłodawczyni, Elżbieta Niciak, nie załamała jednak rąk i wraz z koleżanką – Teresą Tkacz – oraz z pomocą rodziny w listopadzie poprowadziła cykl zajęć plastycznych za pomocą platformy internetowej do webinarów.
Pani Elżbieta, której pasją jest malowanie obrazów, chciała pobudzić seniorki i seniorów z Psiego Pola do kreatywnego spędzania czasu. Zależało jej, aby inne osoby miały możliwość rozwijania swoich talentów pod okiem specjalistów. P. Ela postanowiła zdobyć na ten cel grant i wzięła udział w szkoleniu z pisania projektów w ramach Dojrzałej partycypacji. Trud się opłacił! Jej projekt został wysoko oceniony i otrzymał dofinansowanie, a mimo początkowych obaw uczestników i uczestniczek projektu związanych z koniecznością posługiwania się nowymi narzędziami miejsca na warsztaty się zapełniły i grupa zabrała się do pracy. Na dołączonym kolażu widać jedną z uczestniczek – Grażynę Skonieczną – podczas zajęć, a także dwa gotowe obrazy innych uczestniczek.
Grażyna mówi krótko: Było to fajne doświadczenie! Wkręciłam się. Niemal codziennie dokumentowałam aparatem kolejne etapy powstawania malunku, aby porównać ze sobą efekt początkowy i końcowy.
Pozostałe uczestniczki (nie tylko seniorki) podczas wernisażu, który odbył się 9 grudnia, także wyrażały zadowolenie z udziału w tym sympatycznym projekcie. Wszystkie dzieła zawisły w wirtualnej galerii (aby je obejrzeć, można odwiedzić stronę www.strefakultury.pl/project/namaluj-psie-pole-warsztaty-dla-seniorow). Oprócz obrazów obiektów charakterystycznych dla przestrzeni Psiego Pola znalazły się w niej rysunki krasnali, które mogłyby zamieszkać niedaleko psiepolskiego ryneczku. Kto wie, może kiedyś zamieszkają…
Kreatywne warsztaty
Ozdoby zrobione własnoręcznie cieszą podwójnie, a takie, które powstały z naturalnych materiałów i nie będą szkodzić środowisku, nawet potrójnie. Dzięki Marii Talali i jej wskazówkom 12 uczestniczek i uczestników warsztatów na dzień przed mikołajkami stworzyło niezwykłe geometryczne ozdoby choinkowe, wykorzystując do tego laski cynamonu, a ze specjalnego sznurka wykonało delikatne aniołki w stylu makramy.
Na zdjęciach zostały utrwalone kolejne etapy powstawania rękodzieła.
Praca odbywała się w zaciszu domowym. Prowadząca wcześniej przygotowała dla wszystkich uczestników paczuszki z materiałami do wykonania ozdób, a po ich odebraniu można było zasiąść przed komputerem i podążać za instruktażem. Jedną z chętnych osób była pani Małgorzata, którą w trakcie pracy sfotografował mąż.
Zdaniem p. Małgosi nie było trudno, ale też nasza bohaterka ma już wprawę w tego typu aktywnościach:
Zajęcia były bardzo dobrze prowadzone, w dobrym tempie, prowadząca odpowiadała od razu na pytania, mimo formy online warsztat odbył się w swobodnej i przyjemnej atmosferze. Instruktorka dobrze przemyślała sposób prezentacji. Materiały, które otrzymaliśmy, zostały wykorzystane w oryginalny sposób. Chętnie wzięłabym udział w czymś podobnym – podsumowuje p. Gosia.
Cieszymy się i już myślimy o kolejnych twórczych inicjatywach.
„Warsztaty ekologiczne tworzenia ozdób świątecznych – cynamon i makrama” zostały zrealizowane w ramach Funduszu Czasu Wolnego realizowanego wspólnie z Radą Osiedla Ołbin.
Relacja z udziału seniorów w spacerze turystycznym po Wrocławiu organizowanym przez Radę Osiedla Karłowice-Różanka w ramach Funduszu Czasu Wolnego
W dniu 17.09.2020 razem ze wspaniałym przewodnikiem Panem Markiem Kuchciakiem i grupką wrocławian, głównie mieszkańców osiedla Karłowice-Różanka, wybraliśmy się na spacer turystyczny organizowany przez Radę Osiedla Karłowice-Różanka, podczas którego zwiedziliśmy Dzielnicę Czterech Wyznań…
Relacjonuje Krystyna Tułasiewicz
Dzielnica Czterech Wyznań to ciąg ulic od Kazimierza Wielkiego, Św. Antoniego, Włodkowica i Św. Mikołaja. Nasze spotkanie miało początek przy ul. Zamkowej, gdzie posłuchaliśmy ciekawych opowieści o Pałacu Królewskim i jego historii. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Miejskiego z arcyciekawą wystawą “1000 lat Wrocławia”. Kolejny przystanek to kościół Opatrzności Bożej – dawniej dworski, a obecnie ewangelicki. Wystrój kościoła cały w bieli, przestrzenny – spokojem i skromnością zaprasza do medytacji. Następnie spacerkiem doszliśmy do ul. św. Antoniego, tam miał miejsce przystanek przy tablicy Czterech Wyznań – opis symboli i krótka opowieść na ich temat. Potem Pasażem Pokoyhof między budynkami przeszliśmy do ul. Włodkowica – dawnej dzielnicy żydowskiej. Obecnie mieści się tam gmina żydowska i pięknie odrestaurowana Synagoga Pod Białym Bocianem. Przewodnik zwrócił naszą uwagę na dawną rezydencję hrabiów Ballestremów oraz przekazał wiele informacji o historii Żydów we Wrocławiu. Ich dzieje przed wojną, w jej trakcie i po wojnie. Opowiedział nam także historię synagogi, obecnie miejsca spotkań z kulturą żydowską i nie tylko. Spod synagogi udaliśmy się w kierunku ul. Ruskiej, gdzie zwiedziliśmy najbardziej rozświetlone podwórko we Wrocławiu, czyli Galerię Neonów, która znajduje się przy ul. Ruskiej 46. Są tu stare neony, które tu odzyskują swoje drugie życie, m.in.: sentymentalne neony z dawnych kin Dworcowego, Ogniska i Warszawy, potężnych rozmiarów Elam z ul. Chorwackiej, Rumcajs z ul. Powstańców Śląskich, Moda Polska z Rynku czy Grand Hotel z Piłsudskiego. To bardzo piękne i sentymentalne miejsce, szczególnie dla nas, gdyż pamiętamy te neony z czasów ich świetności. Kolejnym punktem na trasie naszego spaceru był dawny kościół św. Barbary (obecnie Sobór Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy), gdzie znajdują się dwa ikonostasy: przed ołtarzem głównym – współczesny (drewniany, rzeźbiony, wykonany w 2019 r. w Salonikach) oraz przed ołtarzem bocznym – pochodzący z Sosnowca, z rozebranej cerkwi św. Mikołaja. Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy, był Arsenał Mikołajski mieszczący Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu. Udział w spacerze był dla nas podróżą sentymentalną po miejscach nam znanych, choć dawno nieodwiedzanych. Z ogromną przyjemnością przypomnieliśmy sobie ich historię i przekonaliśmy się, że w ostatnim czasie wypiękniały.
Końcówka lata i początek jesieni obrodziły ciekawymi wydarzeniami organizowanymi przez wrocławian dla wrocławian. W każdy weekend września w różnych częściach miasta odbywały się spacery z przewodnikiem, tematyczne warsztaty, a nawet osiedlowe wymiany roślin. Wiele inicjatyw było realizowanych w ramach miejskiego programu Mikrogranty, o którym uczestnikom projektu Dojrzała partycypacja opowiadaliśmy w poprzednich miesiącach. Niektórzy z nich nie tylko skorzystali z naszych poleceń, ale też ośmieleni odbytymi szkoleniami z produkcji materiałów foto i video podzielili się swoimi wrażeniami za pomocą zdjęć lub opisów. Dziękujemy za to!
Przed wami pierwszy zbiór fotografii obejmujący taneczny finał projektu “Gotujemy na Psim Polu!”, który odbył się 19 września, rowerową wycieczkę “Brzegiem Widawy” z 20 września, gdzie tempo narzucała dziarska reprezentacja seniorów z Ołbina, wspomnienia z wycieczki na Wielką Sowę organizowanej przez Radę Osiedla Psie Pole-Zawidawie (27.09), w której uczestniczyli m.in. członkowie Klubu Seniora “Zawsze Młodzi” oraz fotorelacja ze spotkań sportowych pt. “Bulę rusz na Krzykach” w Parku Południowym (8, 15, 22.09). Jedna z seniorek – Krystyna, zapamiętała je tak:
W Parku Południowym świetne były chwile, bo nauczyłam się grać w bule.
Pełna rozwagi w skupieniu bulami rzucałam; gdy kula przytuliła świnkę, to punkty zbierałam.
Sympatyczne buzie, emocji bez liku… była rywalizacja i dużo śmiechu!
A kiedy radosna do domu wracałam, to już o następnych rozgrywkach myślałam.
Warto dodać, że na zakończenie tego mikrograntowego projektu odbył się turniej z udziałem naszej zawodniczki Krystyny, która zajęła w nim zaszczytne 2. miejsce. Serdeczne gratulacje!
Kolejna fotorelacja powstała podczas projektu “Borek gra w zielone – na spacerze i rowerze”. 19 września spore grono uczestników poznało historię Parku Południowego i Grabiszyńskiego, a także znajdujących się na nim nekropolii, jak Cmentarz Żołnierzy Włoskich oraz Cmentarz Żołnierzy Polskich. Rowerowe zwiedzanie osiedla Borek zorganizowała Grupa Aktywnych Pilotów i Przewodników w ramach programu Mikrogranty.
Pani Lucyna (widoczna na zdjęciach w jasnej kurtce) z wycieczki zapamiętała przede wszystkim piękny taras widokowy znajdujący się w Parku Południowym, pomnik Fryderyka Chopina i to, że kompozytor odwiedził nasze miasto prawdopodobnie czterokrotnie. “W pamięci pozostanie mi również słup graniczny miasta Wrocławia, zwany też „kamieniem stulecia”, znajdujący się tuż obok budynku radia i telewizji przy ul. Karkonoskiejoraz willa Colonia, gdzie w 1945 roku podpisano kapitulację Festung Breslau” – relacjonuje Lucyna. Duże wrażenie zrobił na niej monumentalny pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego usytuowany na wzgórzu nad Ślęzą, którego betonowe, wysokie na 23 metry kolumny symbolizują skrzydła husarii.
Szukamy aktywnych seniorów! Pomożemy im rozwinąć skrzydła! Podpowiemy, jak skutecznie działać na rzecz otoczenia i wykorzystać swój potencjał. Dzięki szkoleniom zyskają wiedzę i nowe umiejętności.
Zapraszamy do udziału w projekcie Dojrzała partycypacja – warsztaty i mentoring dla seniorów, który właśnie rozpoczynamy, a zakończymy w grudniu 2020 roku. Dołączyć do niego można w dowolnym momencie, choć najwięcej zyska ten, kto będzie z nami od początku.
Ideą naszego projektu jest włączenie wrocławskich seniorek i seniorów w mechanizmy partycypacyjne dostępne dla mieszkańców miasta, w tym przede wszystkim w program Mikrograntów, ale także głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego czy udział w konsultacjach społecznych realizowanych pod hasłem “Wrocław rozmawia”. Z naszych obserwacji wynika, że we wszystkich tych programach udział osób w wieku 60+ jest stosunkowo niewielki, a przecież są coraz liczniejszą grupą społeczną i ich głos powinien być słyszalny, a potencjał wykorzystywany.
Do projektu zapraszamy seniorów już aktywnych, działających w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora, przy Radach Osiedli i Centrach Aktywności Lokalnej, ale także tych, którzy dotychczas podążali własną ścieżką. Zwracamy się również do osób, które chętnie korzystają z dostępnej w naszym mieście bogatej oferty edukacyjnej i kulturalnej z myślą, że mogą być przecież także jej współtwórcami i współorganizatorami.
Chcemy skierować potencjał osób będących już na emeryturze na realną aktywność społeczną. Chcemy, aby zabierali głos w procesach konsultacyjnych – zwłaszcza że wiele z nich dotyczy jakości przestrzeni publicznej, czyli kwestii kluczowej dla seniora; aby głosowali na projekty w ramach WBO – które od poprzedniej edycji odbywa się przede wszystkim przez internet; chcemy wreszcie, aby realizowali własne pomysły na działania w ramach wrocławskich Mikrograntów, które są przystępnym i cieszącym się dużą popularnością wśród mieszkańców programem, a mimo to udział seniorów w nim jest znikomy.
W ramach projektu z jednej strony będziemy pracować z seniorami, dostarczając im niezbędnej wiedzy, kompetencji i motywacji do włączania się w miejską partycypację, z drugiej strony – zaplanowaliśmy działania skierowane do organizatorów powyższych programów, tak aby były one lepiej dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych. Ważnym efektem projektu będzie wypracowanie dla nich rekomendacji pod kątem angażowania osób starszych w te procesy.
Co ten projekt da uczestnikom? Jakie odniosą korzyści:
- dowiedzą się, jakie działania podejmować, by ich głos był słyszany, a propozycje brane pod uwagę. Ponadto staną się naszymi ekspertami – dzięki temu będziemy mogli ulepszać istniejące narzędzia współdecydowania o mieście i budować miasto przyjazne dla seniorów,
- nauczą się, jak przekuć pomysł w działanie; jak o tym opowiadać i promować projekt,
- będą na bieżąco z wrocławskim kalendarzem wydarzeń skierowanych do mieszkańców, nie umkną im już żadne ciekawe warsztaty ani spotkania konsultacyjne w sprawach osiedlowych oraz dotyczących całego miasta,
- wyposażymy ich w umiejętności, dzięki którym będą gotowi do aktywnego uczestnictwa we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim i Mikrograntach, nauczą się wypełniać formularze konsultacyjne, pisać wnioski i realizować własne projekty,
- poznają nowinki techniczne i proste narzędzia, dzięki którym będą pewniej poruszać się po internecie oraz korzystać z jego zalet (dowiedzą się między innymi, jak brać udział w wideokonferencjach, grupach dyskusyjnych i wykładach online).
Nasz projekt kierujemy do chętnych osób z całego miasta, planujemy go realizować online oraz w formie tradycyjnej. Do końca roku zorganizujemy 20 spotkań, szkoleń i warsztatów (m.in. cyfrowe, fotograficzne czy dotyczące kreatywnego pisania), które zostaną przeprowadzone przez specjalistów w danym temacie. Każdy z uczestników projektu będzie miał również kontakt z mentorem, dzięki któremu udział w projekcie obędzie się bez trudności i stanie się cennym doświadczeniem.
Już teraz cieszymy się na możliwość ugoszczenia Was w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol, Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. S. Wyszyńskiego 75a (róg Bolesława Prusa), a także w innych miejscach przyjaznych seniorom.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Żółty Parasol i współfinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Zaprosiliśmy do niego różnorodne grono partnerów lokalnych, Strefę Kultury Wrocław, przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia, wrocławskie organizacje pozarządowe, Kluby Seniora, Centra Aktywności Lokalnej i Uniwersytet Trzeciego Wieku. W realizację poszczególnych działań włączymy liderki i liderów projektów WBO oraz programu Mikrogranty.
Z pierwszymi spotkaniami ruszamy już w lipcu. Osoby chętne do udziału w projekcie prosimy o wysłanie zgłoszenia na maila: senior@zoltyparasol.org, nabór ciągły. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 530 239 756.
Program wszystkich szkoleń i warsztatów będziemy na bieżąco aktualizować w zakładce Aktualności.
Każdemu chętnemu oferujemy pomoc w zakresie uczestnictwa w spotkaniach online. Spotkania online poświęcone tematom partycypacji i bezpieczeństwa w sieci będą tłumaczone na język migowy.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Efekt warsztatu twórczego pisania prowadzonego przez Justynę Rudnicką w ramach projektu „Dojrzała Partycypacja”.
Jak smakuje lato? Jaki ma zapach? Jakie dźwięki kojarzą się z tą porą roku? Przed Wami różnorodne opisy lata, które powstały podczas warsztatów twórczego pisania z seniorami w ramach programu „Dojrzała partycypacja”. Wiele je różni, ale łączy jedno – ujęcie letniej atmosfery z perspektywy wszystkich pięciu zmysłów. Poczytajcie i poczujcie.
Lato to moje pierwsze kolonie. Upał, szum drzew za oknem domu wczasowego w Karpaczu, oranżada w szklanej butelce i lody na patyku kupione w przydrożnym kiosku. A później wspinaczka krętą ścieżką wśród świerków pachnących żywicą, zgrzyt kamyków pod butami, przyspieszony oddech.
I wreszcie szczyt – niestety we mgle, która przyszła niespodzianie i przysłoniła miasto w dole. Coś pięknego mi umknęło?
– Krystyna Ziętak
Moje lato ma smak morwy, morwa odmierza mi czas.
O, dojrzała! – wtedy widzę … upłynął rok. To mój Nowy Rok.
Później – niekoszone trawniki i bukiety z chwastów, które znoszę do domu, chłonę.
Smak czarnej porzeczki, jej zapach oksyterracyny – skąd tak? Nie wiem, tak od zawsze.
Lato… Dotyk cienkiego materiału i latynoska muzyka – mocno, głośno, tak do syta!
Widok tłustych, młodych brzuchów i stara kobieta, co wysiaduje.
Pełnia.
Lato, lata. Lato lata.
– Anna Wiśniewska
Lato to moja najulubieńsza pora roku. Lubię ciepło i ogrom barw. Cieszą mnie szczygły pląsające na śliwie i łopot skrzydeł bażantów z pobliskiej łąki. Jest głośno. „Złośliwa” sójka prawie codziennie budzi mnie około czwartej nad ranem, a świergot ptaków – szczególnie dominujący do połowy czerwca – rozbrzmiewa w moim ogrodzie. Odwiedzają mnie lisy i sarny. Czasami podchodzą bardzo blisko i objadają ligustry lub borówkę amerykańską. Pachnie lawenda, która osiąga prawie pół metra wysokości, i przyciągająca motyle budleja. Siedzę na tarasie, a lekki wietrzyk przynosi piękny, słodkawy zapach. Lato. Za każdym razem cieszę się, że nadeszło, chociaż zaraz przychodzi refleksja, że to kolejny rok… Ale cóż – C’est la vie.
– Paweł J. Kurzynski
Kocham lato na południu Francji. Lazurowe niebo i radosne słońce.
Uwielbiam, jak słońce maluje na brąz moją skórę, a moje myśli uwalnia od wszelkich trosk.
Kwitnąca lawenda roznosi przyjemny zapach, a na drzewach rozrabiają hałaśliwe cykady.
Smak słodkokwaśnych owoców cytrusowych zrywanych prosto z krzewu pozostaje do następnego lata. Zamykam oczy i czekam!
– Krystyna Stryjska