obraz niebieskie tło żółty napis godzina dla ołbina w lewym górnym rogu logo ołbińskiego centrum aktywności lokalnej po prawej fragment starego domu z oknem

Zapraszamy na cykl plenerowych spotkań z cyklu „Godzina dla Ołbina: Jaki jest Ołbin?”. Wraz z ekspertami będziemy się zastanawiać nad specyfiką i charakterystyką najbardziej zaludnionego osiedla Wrocławia. Jako pierwszy z wykładem wystąpi Tomasz Sikora – dziennikarz i niemcoznawca.

„Nowa polska wieś – jak bardzo polsko-niemiecki był niemiecki Ołbin” – taki tytuł mieć będzie inaugurujące spotkanie.

Ołbin – a właściwie dlaczego „ołbin”? Czy to językowy derywat od „łabędzia” – bo w staropolszczyźnie „łabądż” był „olbądem”? A może od imienia „Albin”?

Dlaczego właściwie sięgamy po polskie słowotwórstwo, jeśli na Ołbinie wszystkie mury mówią po niemiecku? Czy na pewno? Dość powiedzieć, że tu, gdzie dziś jest Ołbin, dwieście lat temu była „polska wieś” – stąd przecież pochodzi ulica Nowowiejska.

Poskaczemy po wiekach, popatrzymy na historię jednej kamienicy, która jak w szkiełku skupia przeszłość. Ale i popatrzymy w przyszłość. No bo, jeśli szukać niemieckich wątków na Ołbinie, to może warto zmieniać Ołbin tak, jak robią to Niemcy z dzielnicami Lipska, Drezna czy Berlina. Czyli właściwie jak?

Spotkanie odbędzie się 12 września o godzinie 16 w Parku Tołpy wstęp bezpłatny

Godzina dla Ołbina: Tomasz Sikora

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *