+48 530 239 756biuro@zoltyparasol.org

Biblioteka Sąsiedzka jest niczym klub dla lokalnej społeczności. Tu wszystko urzeczywistniają  ludzie. To prawdziwie oddolna inicjatywa, która powstała teraz także we Wrocławiu.

W Bibliotece Sąsiedzkiej nie liczy się ilość tylko jakość. Dlatego dyżury są krótkie a księgozbiór niewielki, zebrany z lokalnych zasobów. Za to Panie Bibliotekarki najprawdziwsze, a wśród książek perełki. Kto jeszcze nie czytał „Kapuściński non-fiction”? Albo „Dożywocia” Lizy Marklund? Kryminałów w ogóle mamy sporo, wszystkie te Cobeny i Krajewskie… 

W październiku lokal po zamkniętej niedawno filii biblioteki miejskiej przy Prusa 37-39 został zaadaptowany na siedzibę działającego od kilku lat na Ołbinie Stowarzyszenia „Żółty Parasol”.  Irena Brojek, emerytowana bibliotekarka, blogerka, aktywistka i mieszkanka Ołbina, która włącza się w akcje „Żółtego Parasola”  i nie tylko, bo bierze udział w różnych przedsięwzięciach,  postanowiła wraz z prezes stowarzyszenia stworzyć w swojej dzielnicy  Bibliotekę Sąsiedzką. Na Ołbinie stworzył się już zespół bibliotecznych wolontariuszek. To  pięć pań, które będą pełnić dyżury w bibliotece. Wszystkie mieszkają w pobliżu i są pełne zapału do działania.

Pomimo luźnej atmosfery biblioteki sąsiedzkie działają  według pewnych zasad.  Przestrzeń, w której się znajdują, musi być związana z lokalną społecznością i być jednocześnie punktem spotkań mieszkańców. We Wrocławiu miejsce jest siedzibą stowarzyszenia, gdzie regularnie odbywają się różne inicjatywy tworzone dla mieszkańców i przez mieszkańców, a także zajęcia komputerowe, językowe oraz kulturalne wtorki i różnego rodzaju warsztaty, a nawet tańce.  Jednym słowem miks wszystkiego.

Dołącz do nas na facebooku

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. zoltyparasol.org